BONY PODARUNKOWE ZAMÓW MYCIE!
799 125 499

Czy klimatyzacja w samochodzie sprawdzi się w zimie?

Auto Detail

16.11.2023

Czy klimatyzacja w samochodzie sprawdzi się w zimie?

Wśród kierowców pokutuje przekonanie, że stosowanie klimatyzacji zimą nie przynosi wymiernych korzyści. Wielu z nich używa klimatyzacji tylko latem do obniżania temperatury wewnątrz samochodu. Przestój w eksploatowaniu klimatyzacji może być przyczyną wystąpienia wielu poważnych awarii układu klimatyzacji. Dla prawidłowego działania klimatyzacji ważna jest również odpowiednia i systematyczna konserwacja. Jak działa klimatyzacja samochodowa zimą? Czym grożą przerwy w używaniu klimatyzacji? Czy używanie klimatyzacji samochodowej tylko latem jest dobrym rozwiązaniem? Tego dowiesz się, czytając poniższy tekst.

Jakie jest przeznaczenie klimatyzacji samochodowej?

Decydując się na zakup nowego samochodu dużą uwagę przywiązujemy do tego, czy jest wyposażony w klimatyzację. Klimatyzacja ma za zadanie obniżyć temperaturę powietrza oraz zneutralizować wilgoć we wnętrzu pojazdu. Układ klimatyzacji składa się z sekcji wysoko i niskociśnieniowej połączonych aluminiowymi przewodami oraz skraplacza i sprężarki. W instalacji krąży czynnik chłodzący, który jest sprężany i rozprężany. Finalnie za pomocą kanałów wentylacyjnych trafia do kabiny pojazdu chłodne powietrze.

Czy używanie klimatyzacji samochodowej tylko latem jest dobrym rozwiązaniem?

Zasadniczo klimatyzacja samochodowa służy do regulowania temperatury powietrza w samochodzie. Kierowca podczas jazdy w gorące i upalne dni może w łatwy i szybki sposób obniżyć temperaturę wewnątrz pojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu znacząco polepsza się komfort jazdy pasażerów, a kierowca może bardziej skupić się prowadzeniu samochodu.

Klimatyzację samochodową można używać również w innych porach roku. Klimatyzacja zimą znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa jednakowo kierowcy jak innych uczestników ruchu drogowego. Zimą zaparowane szyby utrudniają prowadzenie pojazdu a próby poradzenia sobie z tym problemem za pomocą gąbki lub ścierki mogą narazić kierowcę na ryzyko wypadku. Klimatyzacja użyta razem z ogrzewaniem osusza powietrze wewnątrz samochodu. Podgrzane tym sposobem szyby nie parują, dzięki czemu kierowca ma zapewnioną dobrą widoczność.

Wraz ze wzrostem liczby przejechanych kilometrów czynnik chłodzący w układzie klimatyzacji zużywa się, przez co instalacja nie jest już tak efektywna, jak na początku. Możemy przywrócić jej sprawność poprzez napełnianie klimatyzacji. Piaseczno to miasto, w którym oferujemy kompleksowe usługi z zakresu napełniania klimatyzacji, detailingu, wulkanizacji czy polerowania i renowacji lakieru.

Jak poprawnie używać klimatyzacji?

Czynnik chłodzący zawiera olej, który odpowiada za właściwe smarowanie komponentów układu klimatyzacji. Jeżeli przez kilka miesięcy nie używamy klimatyzacji, składniki zawarte w czynniku rozwarstwiają się, przez co traci on swoje właściwości. W konsekwencji może dojść do poważnych uszkodzeń mechanicznych sprężarki, których naprawa wiąże się z dużymi kosztami. Żeby sprężarka została właściwie nasmarowana, powinna działać przynajmniej raz w tygodniu.

Nieużywanie klimatyzacji w sezonie jesienno-zimowym może spowodować trwałe uszkodzenie komponentów wchodzących w skład systemu chłodzenia. Czynnik klimatyzacji odpowiada nie tylko za obniżenie temperatury powietrza, ale również za prawidłową pracę sprężarki. Powstanie korozji na elementach ciernych sprzęgła sprężarki jest skutkiem nieregularnego korzystania z klimatyzacji.

W chwili uruchomienia klimatyzacji automatycznie wzrasta zużycie paliwa. Chęć obniżenia przez kierowców kosztów eksploatacji samochodu jesienno-zimową porą powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia poważnej awarii całego systemu chłodzącego. Nieużywanie klimatyzacji przez dłuższy czas obniża trwałość poszczególnych elementów klimatyzacji. Ostatecznie, wydatki na naprawę klimatyzacji mogą znacznie przewyższyć koszty zużycia paliwa.

klimatyzacja samochodowa

Jak konserwować klimatyzację zimą?

Klimatyzacja jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju grzyby i pleśń. Szczególnie w okresach o podwyższonej wilgotności musimy zadbać o czystość parownika i kanałów wentylacyjnych. Możemy samodzielnie wykonać odgrzybianie lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Popularne jest stosowanie metody ultradźwiękowej lub odgrzybiania ozonowego. Na szeroką skalę stosuje się również wszelkiego rodzaju preparaty chemiczne. Regularna konserwacja systemu klimatyzacji minimalizuje ryzyka pojawienia się bakterii i grzybów wywołujących różne choroby.

Podsumowanie

Wykorzystanie klimatyzacji w samochodzie zimą zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności oraz zapobiegnie parowaniu szyb. Włączona klimatyzacja w aucie zimą polepsza widoczność, co automatycznie przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Ponadto regularne używanie klimatyzacji samochodowej ma ogromny wpływ na trwałość sprężarki, która musi być właściwie smarowana. Żeby zapobiec występowaniu pleśni i grzybów w instalacji klimatyzacji należy regularnie dezynfekować klimatyzację.

Arek Józwik
Jeden z twórców marki ZamowMycie.pl stworzonej w 2018 roku. Pierwszy kontakt z detailingiem miał już 3 lata wcześniej. Na początku był garaż, następnie mobilne usługi pod domem klienta aż do stworzenia jednej z najbardziej znanych firm w okolicy Piaseczna i tej strony Warszawy. Przez lata pracy przy setkach aut stał się specjalistą z zakresu renowacji lakieru, aplikacji powłok, oraz detailingu wnętrz. Jako jedna z niewielu osób w kraju posiada wiedzę potwierdzoną certyfikatem z zakresu napraw Smart repair: usuwania zadrapań, otarć i odprysków w technologii SSR.