BONY PODARUNKOWE ZAMÓW MYCIE!
799 125 499

Polerowanie lakieru – Jak polerować auto i zrobić to dobrze?

Auto Detail

03.01.2024

Dbanie o lakier samochodowy nie wydaje się niczym trudnym, regularne mycie, przed zimą nałożenie wosku dla ochrony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i nasz lakier będzie błyszczał. Jednak z czasem widzimy pierwsze nawet małe rysy, ślady po rozbitych przy dużej prędkości owadach oraz wżery po ptasich odchodach dodatkowo lakier traci swój pierwotny blask i głębie.

Współcześnie stosowanie lakiery oparte na wodzie nie są tak twarde jak te stosowanie lata temu. Powłoka lakiernicza znacznie łatwiej się rysuje, szybciej traci połysk a żywice drzew lub owady dłuższy czas pozostające na lakierze szybciej niszczą strukturę. Ponowne woskowanie nie przynosi już takiego rezultatu jak przy pierwszym nakładaniu. Jednym rozwiązaniem, które trwale przywróci blask karoserii i usunie większość rys, jest polerowanie lakieru. Zabieg ten polega na maszynowym usunięciu wierzchniej warstwy zniszczonego i utlenionego lakieru, gdzie znajdują się rysy i większość defektów. Jak więc polerować auto, by nie uszkodzić lakieru samochodowego? Kiedy wykonać polerowanie samochodu? O tym w tym wpisie. Zapraszam do przeczytania!

Więcej pytań/Zamawiam

JAK PRZEBIEGA POLEROWANIE Samochodu??

W pierwszym etapie przed przystąpieniem do polerowania należy dokładnie umyć auto, najlepiej zastosować metodę ,,na 2 wiadra,,, która ogranicza ryzyko porysowania lakieru. Po myciu nakładamy preparat wstępnie usuwający resztki asfaltu, nalot z klocków hamulcowych itp. Kiedy samochód został już spłukany i wysuszony, za pomocą glinki usuwamy dokładnie osady z rdzy, asfaltu i pyłu kloców hamulcowych, a także żywice i soki drzew, których nie usunęło mycie. Tak przygotowany pojazd już prawie jest gotowy do przeprowadzenia korekty lakieru. Jeszcze zabezpieczamy elementy, które nie powinny mieć kontaktu z pastą polerską takie jak reflektory, nielakierowanie listwy, relingi dachowe, emblematy czy szyby. Teraz możemy przystąpić do polerowania samochodu.

Kiedy powierzchnia jest już dokładnie oczyszczona, a wszystkie elementy zabezpieczone możemy przystąpić do właściwej pracy polerowania lakieru W pierwszym etapie stosując twardą gąbkę lub futro w zestawie z mocno ścierną pastą, usuwamy wierzchnią warstwę zniszczonego lakieru, niekiedy polerując 2-3 razy jedno miejsce chcąc uzyskać zakładany efekt.

Po tym etapie proces polerowania a dokładniej lakier nie jest jeszcze gotowy, ze względu na użycie mocno ścieralnej pasty kolor może pozostać nieco matowy a cały lakier pokryją liczne ,,hologramy,, które mienią się w słońcu i psują ogólny efekt (często spotykane po polerowaniu przez lakierników i po tanich usługach, wielokrotnie usuwaliśmy takie defekty).

Jak polerować auto - polerowanie samochodu maszyną polerską

Chcąc finalnie wykończyć powierzchnie, używamy miękkiej gąbki z delikatną pastą i ponownie przeprowadzamy polerowanie, które usunie wcześniej wymienione hologramy i nada połysk oraz głębie całemu lakierowi. Nie jest to jeszcze koniec prac, po dokładnym oczyszczeniu wszelkich szczelin (drzwi, uszczelki, okna itd.) i odpowiednim odtłuszczeniu możemy nałożyć wosk lub trwalszą powłokę. Warstwa ochronna odizoluje lakier od wyżej wymienionych czynników szkodliwych i zapobiegnie szybkiemu niszczeniu się lakieru. Końcowe zabezpieczenie lakieru jest bardzo ważne, aby efekt utrzymać jak najdłużej.

Aby tak przygotowane auto długo nas cieszyło, wystarczy przestrzegać kilku zasad:

  • Raz na 2-3 miesiące umyć ręczne auto, aby oczyścić wosk.
  • Unikać myjni automatycznych, które niszczą lakier.
  • Regularnie przeprowadzać woskowanie lakieru lub nakładanie powłoki, aby ochronić odnowioną powierzchnie.

Kiedy warto przeprowadzić polerowanie lakieru samochodowego?

Polerowanie lakieru samochodowego to proces, który ma na celu nie tylko poprawę wyglądu pojazdu, ale również ochronę jego powierzchni przed potencjalnymi uszkodzeniami. Jest to szczególnie istotne, gdy chcemy odświeżyć wygląd naszego auta i nadać mu „drugie życie”. Polerowanie lakieru samochodowego jest wyjątkowo efektywne zwłaszcza w przypadku ciemnych lakierów samochodowych, które są bardziej podatne na pokazywanie drobnych zarysowań i śladów zużycia. Nie możemy jednak zapominać o jasnych lakierach, w jaśniejszych barwach gdzie polerowanie lakieru samochodowego jest porównywalnie efektowne.

Polerowanie lakieru samochodowego nie tylko przywraca blask, ale także usuwa drobne rysy i defekty powierzchniowe, co przekłada się na ogólną poprawę estetyczną Twojego pojazdu. Można więc zadać pytanie nie tylko jak polerować auto, ale i kiedy polerować lakier samochodowy? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Wtedy kiedy chcemy utrzymać pojazd w dobrym stanie. Jak już wiemy polerowanie samochodu Chroni przed dalszymi uszkodzeniami i utrzymuje wartość pojazdu na wyższym poziomie przez dłuższy czas.

Korekta lakieru polega na usunięciu rys, wiec jak najbardziej wskazaniem do wykonania polerowania samochodu jest jego sprzedaż. Nie trzeba tłumaczyć, że pojazd w lepszym stanie wizualnym może przyciągnąć większą liczbę potencjalnych kupców i zwiększyć jego wartość rynkową.

polerowanie samochodu - polerowanie samochodu krok po kroku z użyciem pasty polerskiej

Jakich efektów można oczekiwać po polerowaniu samochodu na profesjonalnej myjni samochodowej?

Perfekcyjnie wykonana usługa polerowania samochodu przy użyciu odpowiednich narzędzi czy substancji (polerki rotacyjne, gąbki polerskie, odpowiednie użycie pasty polerskiej, maszyny polerskiej – polerka rotacyjna, czyszczenie z użyciem szamponu itp.) przynosi wiele korzyści, przede wszystkim:

  1. Gładka powierzchnia: Proces polerowania pomaga usunąć drobne zadrapania, niedoskonałości i mikro-zanieczyszczenia z powierzchni lakieru, pozostawiając ją gładką i jednolitą.
  2. Zwiększona głębia koloru: Polerowanie lakieru poprawia głębię koloru, sprawiając, że lakier stanie się bardziej soczysty i atrakcyjny.
  3. Usunięcie matowości: Jeśli lakier stał się matowy lub stracił swój pierwotny blask, polerowanie przywróci jego początkowy połysk.
  4. Usunięcie oksydacji: Polerowanie jest skutecznym sposobem na usunięcie oksydacji, która może pojawić się na starszych samochodach, szczególnie tych z metalicznym lakierem.
  5. Usunięcie hologramów: Poprawne polerowanie może pomóc w usunięciu widocznych śladów hologramów lub rys, które mogą pojawić się w wyniku nieprawidłowego mycia lub polerowania.
  6. Ochrona lakieru: Po polerowaniu można nałożyć powłokę ochronną, taką jak wosk lub uszczelniacz, aby utrwalić efekt i chronić lakier przed uszkodzeniami oraz promieniami UV.
  7. Lepszy efekt lustra: Perfekcyjne polerowanie może stworzyć efekt lustra, gdzie lakier jest tak gładki i błyszczący, że można w nim widzieć odbicie jak w lustrze.

Warto jednak pamiętać, że polerowanie lakieru jest procesem wymagającym umiejętności i odpowiedniego sprzętu, dlatego najlepiej jest skonsultować się z profesjonalistą lub przeprowadzić to pod nadzorem osoby, która ma doświadczenie w pielęgnacji lakieru samochodowego, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń. Pamiętaj! Zanim chwycisz za maszynę polerską, sprawdź produkty do ręcznej aplikacji.

CENA POLEROWANIA AUTA

Renowacja lakieru jest długim i żmudnym procesem w którym należy się wykazać specjalistyczną wiedzą, dokładnością i cierpliwością. Końcowy koszt będzie zależał od stanu lakieru oraz efektu jaki chcemy uzyskać po wykonanej usłudze. Możemy odświeżyć lakier jednoetapowo nadając mu połysk i usuwając jednocześnie ok. 20-30% rys lub przeprowadzić pełną renowację przywracając powierzchnie do stanu nowości usuwając nawet 90-95% rys (o ile nie sięgają do podkładu lub blachy. Wpływ na cenę będzie miało także lokalizacja (małe/duże miasto) oraz renoma firmy wykonującej usługę. Istotna jest też wielkość auta, innego czasu pracy wymaga mały VW Polo a innego Audi Q7.

Korekta lakieru a rozmiar auta

Ceny za podstawowe jednoetapowe polerowanie lakieru w przypadku małego auta kształtują się od ok. 600zł do ok. 1300zł za korektę lakieru. Duże auto od 800-900zł do nawet 2000zł. Jak widać jest tutaj bardzo dużo czynników wpływających na finalną cenę dlatego najlepiej udać się do firmy która będzie wykonywać usługę celem oględzin auta i wyceny. Nowe na rynku firmy jak i osoby ,,dorabiające sobie,, usługami detailingu mogą nas zachęcać polerowaniem z woskiem już za 250-300zł wykonanym w kilka godzin. Należy wystrzegać się takich ofert ponieważ często takie usługi robione są ,,na szybko,, przez niedoświadczone osoby.

Celem oszczędzenia czasu lakier nie jest dokładnie oczyszczony przed polerowaniem co może pogorszyć stan karoserii (drobinki zanieczyszczeń w trakcie polerowania odrywają się od lakieru rysując go jednocześnie). Presja czasu powoduje niedokładną prace i pozostawione ,,hologramy,, które często zdarza nam się poprawiać jak i pozostawienie resztek pasty polerskiej w szczelinach która po zaschnięciu jest uciążliwa w usunięciu. Także przy odbiorze auta od lakiernika gdzie często po macoszemu podchodzi się do kwestii polerowania należy dokładnie sprawdzić lakierowane elementy czy nie pozostały hologramy lub odkurz lakierniczy.

Arek Józwik
Jeden z twórców marki ZamowMycie.pl stworzonej w 2018 roku. Pierwszy kontakt z detailingiem miał już 3 lata wcześniej. Na początku był garaż, następnie mobilne usługi pod domem klienta aż do stworzenia jednej z najbardziej znanych firm w okolicy Piaseczna i tej strony Warszawy. Przez lata pracy przy setkach aut stał się specjalistą z zakresu renowacji lakieru, aplikacji powłok, oraz detailingu wnętrz. Jako jedna z niewielu osób w kraju posiada wiedzę potwierdzoną certyfikatem z zakresu napraw Smart repair: usuwania zadrapań, otarć i odprysków w technologii SSR.