BONY PODARUNKOWE ZAMÓW MYCIE!
799 125 499

Powłoka ceramiczna czy wosk

Auto Detail

23.05.2023

Pytanie z którym spotykam się chyba najczęściej jednak długo zastanawiałem się nad odpowiedzią. Odpowiedź nie jest wcale taka prosta i oczywista. Na początku powiedzmy krótko jakie są różnice pomiędzy powłoką ceramiczną a woskiem. Oba te produkty nadają połysk lakierowi i chronią przed czynnikami szkodliwymi tj: sól drogowa, resztki owadów, promienie UV, błoto itp. ponadto efekt hydrofobowy ułatwia późniejsze mycie auta. Największą różnicą jest trwałość od 3 do 12 miesięcy dla wosku i od 2 do 5 lat dla powłoki ceramicznej oraz to że powłoka ceramiczna ma znacznie większą odporność na agresywną chemię, zabezpieczenie ceramiczne nadaje większy blask niż nawet najlepszy wosk. Gwarantowana trwałość ma istotny wpływ na cenę: wosk twardy można nałożyć już za 165 zł a cena powłoki zaczyna się od 1000zł, przed nałożeniem ceramiki trzeba przygotować lakier poprzez maszynowe polerowanie co kosztuje od 600 nawet do 1500zł

KIEDY POWŁOKA CERAMICZNA BĘDZIE LEPSZYM ROZWIĄZANIEM?

Jeśli dopiero odebraliśmy auto z salonu najlepszym rozwiązaniem będzie nałożenie powłoki ceramicznej która pozwoli długo cieszyć się nowym lakierem jednocześnie ograniczając koszt tylko do nałożenia powłoki ponieważ nowy lakier nie zawsze wymaga polerowania. Również kiedy mamy kilkuletnie auto i chcemy doprowadzić je do stanu nowości warto zdecydować się na polerowanie + powłoka lub wosk jeśli mamy mniejszy budżet, jednak wtedy musimy pamiętać o regularnym woskowaniu aby na jak najdłużej zachować efekt renowacji lakieru.

Warto pamiętać że zawsze przed aplikacją ceramiki należy przeprowadzić polerowanie lakieru i tutaj dochodzimy do zalet woskowania.

Woskowanie możemy przeprowadzić bez wcześniejszego polerowania stosunkowo niskim kosztem. Przygotowanie powierzchni ograniczymy do dokładnego mycia i oczyszczenia lakieru z zanieczyszczeń i osadów tj. asfalt czy pył z klocków hamulcowych.

Wosk skutecznie wydobywa połysk z lakieru, dodatkowo zakrywa część rys skutecznie je maskując. Jeśli kupiliśmy 2-3 letnie auto z ładnym lakierem i chcemy o nie zadbać jednocześnie nie nadwyrężając domowego budżetu świetnym rozwiązaniem okazuje się woskowanie. Regularnie przeprowadzany zabieg skutecznie ochroni lakier. W przypadku nawet 10-15 letnich aut z dobrze zachowanym lakierem woskowanie może przynieść dobry efekt wizualny przy stosunkowo niedużym wydatku.

Reasumując jeśli mamy ograniczony budżet i starsze auto warto zdecydować się na woskowanie które niedużym kosztem odżywi lakier, jeśli jednak chcemy jak najwięcej wyciągnąć z lakieru lepiej wtedy zdecydować się na powłokę ceramiczną + polerowanie lakieru. lub zestaw polerowanie + wosk

Jeśli jednak mamy stosunkowo nowe auto lepiej zdecydować się na powłokę ceramiczną która da nam spokój na kilka lat.

Arek Józwik
Jeden z twórców marki ZamowMycie.pl stworzonej w 2018 roku. Pierwszy kontakt z detailingiem miał już 3 lata wcześniej. Na początku był garaż, następnie mobilne usługi pod domem klienta aż do stworzenia jednej z najbardziej znanych firm w okolicy Piaseczna i tej strony Warszawy. Przez lata pracy przy setkach aut stał się specjalistą z zakresu renowacji lakieru, aplikacji powłok, oraz detailingu wnętrz. Jako jedna z niewielu osób w kraju posiada wiedzę potwierdzoną certyfikatem z zakresu napraw Smart repair: usuwania zadrapań, otarć i odprysków w technologii SSR.