BONY PODARUNKOWE ZAMÓW MYCIE!
799 125 499

pranie tapicerki samochodowej

Auto Detail

23.05.2023

Jeśli zależy Ci na tym, aby wnętrze Twojego samochodu zawsze świetnie się prezentowało, było wolne od nieprzyjemnych zapachów i wyglądało niemal jak po opuszczeniu salonu, to przynajmniej raz w roku powinieneś przeprowadzić pranie tapicerki. Taki zabieg pozytywnie wpływa na ogólny wygląd pojazdu, a ten stanowi przecież wizytówkę użytkującego go kierowcy. Sprawdź, jak poprawnie wykonać pranie tapicerki samochodowej oraz o czym warto przy tym pamiętać!

DLACZEGO WARTO DOKONYWAĆ REGULARNEGO CZYSZCZENIA TAPICERKI?

mężczyzna wykonujący pranie tapicerki

Wnętrze samochodu codziennie narażone jest na powstanie dziesiątków różnego rodzaju zabrudzeń. Kurz i piasek wniesiony na butach to tylko wierzchołek góry lodowej, na którą składają się także okruszki z jedzenia, plamy powstałe w wyniku przypadkiem rozlanego napoju, dym z papierosów, sierść naszego pupila, pot po treningu, zanieczyszczenia z ubrań roboczych i wiele, wiele innych. Co prawda, większość z nas co kilka tygodni sprząta swój samochód, jednak samo odkurzanie czy powierzchowne pozbycie się plam to stanowczo za mało, aby tapicerka była w stu procentach czysta. Jest to wynikiem tego, że użyte do jej wykonania materiały (np. kudłata dzianina, welur) chłoną zanieczyszczenia.
Głęboko osadzony brud pod wpływem wilgoci staje się pożywką dla rozwoju pleśni, bakterii i szkodliwych drobnoustrojów. Można więc powiedzieć, że zabrudzenia tapicerki samochodowej to nie tylko mankament wizualny (zwłaszcza w przypadku jasnych obić), ale również czynnik mogący mieć bezpośredni wpływ na zdrowie nas i naszych pasażerów.Kosmetyka wnętrza samochodu wpływa również na bardziej prozaiczne aspekty jak większa przyjemność podróżowania, jaką odczuwamy w czystym i pachnącym pojeździe czy utrzymanie większej wartości samochodu przy sprzedaży

Warto wiedzieć, że tylko regularne pranie tapicerki daje gwarancję skuteczności. Może się bowiem okazać, że kilkuletni brud jest na tyle osadzony, że całkowite doczyszczenie stało się niemożliwe. Dlatego nie warto zwlekać i czekać, aż środek samochodu będzie w opłakanym stanie. Znacznie lepszym wyjściem jest podjęcie działania w momencie, w którym pojawiły się pierwsze poważniejsze zabrudzenia

JAKICH ŚRODKÓW UŻYWAĆ DO PRANIA TAPICERKI SAMOCHODOWEJ?

efekty prania na przednich fotelach samochodu

Proces czyszczenia tapicerki samochodowej nie należy do najłatwiejszych i wymaga zastosowania odpowiednich akcesoriów, jak również właściwych środków czyszczących. W sklepach motoryzacyjnych roi się od różnorakich produktów do prania tapicerki samochodowej. Nie każdy jednak sprawdzi się w przypadku konkretnego samochodu.
Jak wybrać właściwy? Na początek zastanów się, z jakiego materiału wykonana jest tapicerka w Twoim aucie i weź pod uwagę tylko te produkty, które są do niego przeznaczone. Użycie niewłaściwego preparatu może skutkować zniszczeniem materiału, a także powstaniem przebarwień. Warto przed użyciem wykonać drobną próbę w mało widocznym miejscu.

Ostateczny wybór powinien być zależny od skali i rodzaju zabrudzeń. Przykładowo, do względnie czystej, ale wymagającej odświeżenia tapicerki wystarczy specjalny płyn lub szampon, natomiast na bardziej widoczne plamy przyda się odplamiacz w aerozolu.

METODY PRANIA TAPICERKI SAMOCHODOWEJ

Wyprać tapicerkę samochodową możemy w zasadzie na dwa sposoby: samodzielnie (jeśli mamy ku temu warunki i sprzęt) oraz w salonie zajmującym się detailingiem.

SAMODZIELNE CZY PROFESJONALNE PRANIE TAPICERKI SAMOCHODOWEJ — CO WYBRAĆ?

sprzątanie wnętrza samochodu efekty

Powierzając czyszczenie tapicerki samochodowej profesjonalistom, musimy nastawić się na koszty. W zamian jednak oszczędzamy swój czas oraz zyskujemy dokładnie wyprane i odświeżone wnętrze auta. To wygodne wyjście, które na dodatek gwarantuje nam doskonały efekt, widoczny gołym okiem. Tutaj trzeba zaznaczyć, że samodzielne pranie tapicerki również wiąże się z kosztami, bo przecież potrzebujemy do tego specjalnych detergentów oraz akcesoriów (szmatek, miękkich szczotek, odkurzacza). Ponadto kosmetyki samochodowe dające dobre efekty są drogie, a niestety usuwanie plam tanimi środkami z marketów w stylu „nałóż, poczekaj i zetrzyj” jest nieskuteczne.
Można więc domyślić się, że oszczędność wcale nie jest taka duża, jak niektórzy myślą. Wiadomo także, że kompleksowe pranie tapicerek (czyszczenie podsufitki, poszycia siedzeń, dywaników i całego obicia wewnętrznego) jest pracochłonne oraz wymaga nakładu czasu i dokładności. Pamiętaj także, że piorąc tapicerkę samodzielnie, musisz uważać, aby jej nie zniszczyć.

ILE KOSZTUJE PROFESJONALNE CZYSZCZENIE TAPICERKI?

Profesjonalne czyszczenie całej tapicerki samochodowej w salonie może kosztować od ok. 300 do nawet 600 zł. Oczywiście ostateczna cena, którą zapłacimy, zależna jest od kilku czynników, jak wielkość wnętrza auta, materiał tapicerki czy stopień zabrudzenia.
Więcej na temat możesz przeczytać tutaj: https://salonpielegnacjipojazdow.pl/pranie-i-czyszczenie-tapicerki-samochodowej-w-piasecznie/ .

JAK WYCZYŚCIĆ TAPICERKĘ SAMOCHODOWĄ SAMODZIELNIE?

Samodzielne pranie tapicerki samochodowej najlepiej wykonać w miesiącach, kiedy panuje wysoka temperatura i wnętrze będzie mogło szybko wyschnąć. Jeśli decydujemy się zrobić to jesienią lub zimą, musimy liczyć się z dłuższym schnięciem.

  1. Na początek należy przygotować auto pod czyszczenie. Zaczynamy od wyciągnięcia wszystkich dywaników oraz przedmiotów, które mogłyby nam przeszkadzać podczas pracy, również z bagażnika.
  2. Następnie wykonujemy dokładne odkurzanie. Warto zaopatrzyć się w wąską ssawkę, która dotrze we wszystkie trudne zakamarki oraz końcówkę z miękkim włosiem, którą odkurzymy podsufitkę i siedzenia.
  3. Dla lepszego efektu można wymontować siedzenia. Pranie fotela jest łatwiejsze na zewnątrz.
  4. Nakładamy środek do prania na tapicerkę materiałową według instrukcji podanej przez producenta. Przecieramy okrężnymi ruchami miękką szmatką lub szczoteczką o miękkim włosiu. Pamiętajmy, aby robić to od góry do dołu, aby uniknąć zacieków. Nigdy nie stosujemy twardych szczotek, mogących uszkodzić tapicerkę.
  5. Pozostawiamy na jakiś czas, aby środek dotarł do głębszych warstw tapicerki.
  6. Najlepsze efekty uzyskamy, piorąc metodą ekstrakcyjną, czyli za pomocą odkurzacza piorącego, którym dokładnie zbieramy wilgotny środek wraz z brudem. Jeśli jednak nie mamy dostępu do takich akcesoriów, zbieramy wilgoć czystą, suchą szmatką.
  7. Pozostawiamy samochód do zupełnego wyschnięcia.

DLACZEGO WARTO ODDAĆ SAMOCHÓD DO PROFESJONALNEGO PRANIA TAPICERKI SAMOCHODOWEJ?

Czyszczenie tapicerki samochodowej w salonie detailingowym potrafi zdziałać prawdziwe cuda, nawet na bardzo brudnych powierzchniach. Profesjonaliści używają wysokiej jakości środków czyszczących, które pozwalają na bezpieczne i, co najważniejsze, skuteczne usunięcie nawet najtrudniejszych plam. Jeśli marzysz o przywróceniu wnętrzu samochodu dawnej świetności, rozważ skorzystanie z takich usług, przynajmniej raz na dwa-trzy lata. W międzyczasie możesz samodzielnie dbać o czystość w swoim pojeździe.

Arek Józwik
Jeden z twórców marki ZamowMycie.pl stworzonej w 2018 roku. Pierwszy kontakt z detailingiem miał już 3 lata wcześniej. Na początku był garaż, następnie mobilne usługi pod domem klienta aż do stworzenia jednej z najbardziej znanych firm w okolicy Piaseczna i tej strony Warszawy. Przez lata pracy przy setkach aut stał się specjalistą z zakresu renowacji lakieru, aplikacji powłok, oraz detailingu wnętrz. Jako jedna z niewielu osób w kraju posiada wiedzę potwierdzoną certyfikatem z zakresu napraw Smart repair: usuwania zadrapań, otarć i odprysków w technologii SSR.