BONY PODARUNKOWE ZAMÓW MYCIE!
799 125 499

Prawie wszystko o powłokach ceramicznych

01.06.2023

Jeszcze jakieś 15-20 lat temu nie nie słyszeliśmy  o czymś takim jak powłoki ceramiczne czy kwarcowe, część kierowców stosowało woski chcąc zabezpieczyć auta. Skąd się wzięły coraz popularniejsze zabezpieczenia? Czy są lepsze od klasycznych wosków, czy to tylko pic na wodę żeby wyciągnąć od nas więcej pieniędzy?

 

PO CO STOSOWAĆ? ILE TO KOSZTUJE? JAK DZIAŁAJA?

Zacznijmy od początku. Jednym z głównych impulsów do powstawania powłok kwarcowych a następnie ceramicznych było pogorszenie się jakości lakierów  stosowanych na nowych samochodach. Powodem było wprowadzenie zakazu przez Unie Europejską stosowania ołowiu i toulenu które odpowiadały m.in. za twardość lakieru, w ich miejsce zastosowano wodę. Spowodowało to  mniejszą szkodliwość dla środowiska, ale również lakier stał się mniej odporny na czynniki zewnętrze takie jak: sól drogowa, woda, promienie UV, prasie odchody, resztki owadów itp. Jego grubość także zmalała. Gołym okiem widać jak szybko lakier na nowych autach ulega zniszczeniu w porównaniu ze starszymi modelami. Rynek zaoferował powłoki kwarcowe które aktualnie też są stosowanie jednak charakteryzują się mniejszą żywotnością (zazwyczaj do 1 roku).

Aktualnie na topie są powłoki ceramiczne oparte na krzemie, kwarcu lub tlenkach tytanu ich żywotność zaczyna się od 1,5 roku nawet do 4-5lat.

Niektóre oferowanie na rynku ceramiki pozwalają na wypełnienie rys powstałych już na zabezpieczonym powłoką lakierze (ważne aby rysa nie sięgała blachy). Poprzez podgrzanie rysy powłoka wpływa i wypełnia ubytek (nie należy tego robić samemu)

CECHY POWŁOKI CERAMICZNEJ:


 • Zabezpieczenie ceramiczne trwale wiąże się z lakierem (nie usunie jej żadna chemia ani rozpuszczalniki), nadaję lakierowi 2-3 mikrony grubości.
 • Twardość 9H w skali Mohsa sprawia że błoto ani gałęzie nie są w stanie porysować powierzchni (odporność na mikro zarysowania).
 • Samooczyszczenie niesamowita gładkość sprawia że kurz spływa z deszczem, brud znacznie wolniej osadza się na lakierze, auto dłużej pozostaje czyste
 • Szklisty blask — powłoka wydobywa głębię koloru oraz nadaje gładkość i szklisty połysk lakieru.
 • Chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi tj. słońce, woda, sól drogowa, żywice drzew błoto, odchody ptaków, matowienie lakieru itd.
 • Wzbudza zazdrość sąsiada

Wielu osobom wydaje się że po nałożeniu zabezpieczeniu lakieru nie muszą w ogóle dbać o auto (wystarczy raz na 3 miesiące umyć). Mając takie podejście nałożenie ceramiki będzie tylko stratą czasu i pieniędzy. Powłoka znacząco poprawia wygląd auta i ułatwia jego mycie. Jednak należy co kilka/kilkanaście miesięcy (zależy od producenta)  wykonywać przegląd powłoki który polega na jej oczyszczeniu szamponem o kwaśnym pH, kontroli stanu zabezpieczenia na wszystkich elementach oraz nałożeniu dedykowanej odżywki.

Występują też powłoki ,, z dodatkiem ceramiki,, ilość zawartego w nich kwarcu jest zwyczajnie niższa dlatego uzyskamy taki efekt jak po ceramice ale krótszy, zazwyczaj do 1 roku. Rozwiązanie to nie jest złe (jeśli wiemy za co płacimy), efekt będzie podobny ale krótszy za mniejsze pieniądze (ceny zaczynają się od 350-400zł bez przygotowania lakieru)

JAKA JEST RZECZYWISTA TRWAŁOŚĆ POWŁOKI?


Realna trwałość powłoki ceramicznej zależy od naszej dbałości o terminowe przeglądy i unikanie myjni automatycznych. W zasadzie to jest najważniejsze, w końcu zabezpieczenie ma być dla nas ułatwieniem, a nie kolejnym obowiązkiem do pilnowania. Z zależnych od nas aspektów:   regularne mycie (usuwanie owadów, żywicy). Przebieg pokonywany przez auto także ma znaczenie (zabezpieczenie znacznie dłużej utrzyma się na samochodzie, który pokonuje 20 tys. Kilometrów rocznie niż na tym, który pokonuje 80 tyś. kilometrów rocznie

 

CZYM RÓŻNI SIĘ OD WOSKU?

 • Powłoka trwale wiąże się z lakierem – wosk możemy usunąć agresywną chemią np. na myjni bezdotykowej.
 • Trwałość powłoki (przy wykonywaniu przeglądów) jest znacznie dłuższa (2-5lat) niż przypadku wosku (1-10 miesięcy)
 • Ceramika nadaję znacznie większą szklistość i gładkość niż wosk
 • Na zabezpieczenie ceramiczne często udzielana jest gwarancja

SAMODZIELNE NAŁOŻENIE CERAMIKI

Samodzielna aplikacja jest jak najbardziej możliwa jednak ze względu na skomplikowany proces przygotowania oraz nałożenia powłoki nie zaleca się przeprowadzania go nieprzeszkolonym osobom. Istotne są też odpowiednie warunki w hali/garażu podczas aplikacji. Źle nałożoną powłokę trzeba usuwać przy pomocy maszyny polerskiej jednak niekiedy zła aplikacja może nawet trwale uszkodzić lakier auta. Dla osób które samodzielnie chciałby zadbać o swój samochód w domowych warunkach znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wosk, jest dużo łatwiejszy w aplikacji i nie ma ryzyka zniszczenia przy jego użyciu lakieru.

umyte auto
IMG_20200928_090535

CENA CERAMIKI

 • Cena zabezpieczenia ceramicznego zależne jest od wybranej trwałości, ilości warstw, renomy firmy nakładającej, ewentualnej gwarancji lub jej braku. Obiektywnie patrząc minimalna cena za nałożenie ceramiki 2 letniej (bez polerowania) wyniesie 1000zł> Należy wystrzegać się ofert gdzie za 500zł zostanie nałożona ceramika. Koszt samego materiału (powłoka, ściereczki, płyn do przygotowania powierzchni itd.) wynosi ok. 400-500zł dlatego niemożliwe jest nałożenie powłoki poniżej tej ceny. Osoba oferująca taką cenę prawdopodobnie wykorzystuje tańszy środek który nie wytrzyma deklarowanego czasu, a po złożeniu reklamacji usłyszymy że odpowiednio nie dbaliśmy o lakier. Z drugiej strony należy także uważać na oferty z najwyższą ceną. Nie zawsze najwyższa cena będzie oznaczać najlepszą jakość, mam na myśli np. salony samochodowe, które często zlecają nałożenie powłoki zewnętrznej firmie a sobie doliczają prowizję wynoszącą nie raz 50% ceny. W niektórych firmach zapłacimy więcej ze względu na renomę studia.
Arek Józwik
Jeden z twórców marki ZamowMycie.pl stworzonej w 2018 roku. Pierwszy kontakt z detailingiem miał już 3 lata wcześniej. Na początku był garaż, następnie mobilne usługi pod domem klienta aż do stworzenia jednej z najbardziej znanych firm w okolicy Piaseczna i tej strony Warszawy. Przez lata pracy przy setkach aut stał się specjalistą z zakresu renowacji lakieru, aplikacji powłok, oraz detailingu wnętrz. Jako jedna z niewielu osób w kraju posiada wiedzę potwierdzoną certyfikatem z zakresu napraw Smart repair: usuwania zadrapań, otarć i odprysków w technologii SSR.